معرفی سنگ توپاز

معرفی سنگ توپاز

به نام خدا

دوباره با یک مقاله تخصصی در خصوص معرفی سنگ‌های قیمتی با محوریت سنگ توپاز در خدمت شما کاربران عزیز وب‌سایت دهکده سنگ هستیم.

معرفی سنگ توپاز

تاریخچه سنگ توپاز

توپاز برای اولین بار در جزیره توپازوس واقع در دریای سرخ یافت شد و همواره به عنوان سنگی جادویی در فرهنگ های مختلف شناخته می‌شده است.

این سنگ در میان مصریان باستان به خدای خورشید معروف بوده است. همینطور یونانیان باستان از آن به عنوان باطل کننده سحر و جادو استفاده می‌کردند. البته هندی‌ها نیز این سنگ را برای باطل کردن سحر به کار می برند.

معرفی سنگ توپاز

مشخصات سنگ توپاز

سنگ توپاز به لحاظ شیمیایی از سلیکات و آلومینیوم فلور تشکیل شده است که فرمول شیمیایی آن به صورت AL2SiO4(F,OH)2 می‌باشد.

چگالی آن در حدود 3.4 تا 3.6 می‌باشد. با توجه به تورق صفحه‌ای آن شکننده می‌باشد و درجه سختی آن نیز 8 در مقیاس موس است.

این کانی به صورت نیمه شفاف تا شفاف می‌باشد.

انواع رنگ‌های سنگ توپاز
انواع رنگ‌های سنگ توپاز

طیف رنگی توپاز

طیف رنگی سنگ توپاز می‌تواند قرمز، صورتی، زرد، نارنجی، قهوه ای، آبی، بی رنگ و سبز باشد.

رنگ آبی از طریق حرارت نوع بی رنگ آن به وجود می‌آید.

گران‌ترین نوع توپاز، رنگ صورتی آن است که برای درمان افسردگی و سردرد نیز مفید می‌باشد.

معادن توپاز

خوشبختانه این گوهر در اکثر نقاط مختلف جهان از جمله منطقه نرشیسنگ سیبری روسیه، ژاپن، استرالیا، مکزیک، آمریکا، ایرلند، انگلیس، برزیل، سریلانکا یافت می‌شود.

نوع توپازی که در نیجریه و سریلانکا وجود دارد بی رنگ است که به منظور تبدیل به رنگ آبی استخراج می‌شود و رنگ زرد آن نیز در برزیل یافت می‌شود.

نحوه تشخیص اصالت سنگ توپاز
نحوه تشخیص اصالت سنگ توپاز

تشخیص اصالت توپاز

در بعضی از موارد تشخیص اصالت سنگ توپاز غیرممکن می‌شود مثل حالتی که نوع زرد، قهوه‌ای و نارنجی این سنگ با حرارات دادن به رنگ صورتی در می‌آید.

همینطور با پرتو افکنی به رنگ آبی کم رنگ آن برای بدست آوردن رنگ آبی تیره استفاده می‌شود که باز هم تشخیص آن بسیار سخت است یا حتی بهتر است بگوییم غیر قابل تشخیص است.

البته روش هایی مانند تزریق رنگ یا ایجاد لایه‌ی پوششی را می‌توان به راحتی تشخیص داد، به خصوص در روش پوشش دهی میتوان با ایجاد یک خراش ساده به تقلبی بودن آن پی برد.

مراقبت و نگهداری از توپاز

سنگ‌هایی که به روش پوشش‌دهی بر روی توپاز بهسازی شده‌اند را نباید با دستمال‌های پرزدار تمییز کرد، چرا که ممکن است سنگ خش بیافتد، همینطور هیچ کدام از انواع سنگ‌های توپاز را نباید با مواد شیمیایی در تماس قرار داد و برای تمیز کردن آن فقط از آب ولرم و کمی صابون می توانید استفاده کنید.

خواص سنگ توپاز

هر کدام از رنگ‌های مختلف توپاز بر قسمت‌های مختلف چاکراها تاثیر گذار است.

رنگ توپاز آبی بر چاکرای پنجم و ششم که همان گلو و چشم سوم می‌باشد اثر گذار است.

همچنین این سنگ در بهبود گلودرد، تقویت مهارت‌های کلامی مانند لکنت زبان، پر کاری تیروئید و افزایش توانایی‌های روانی اثر گذار می‌باشد.

رنگ سفید این سنگ نیز بر سر یا همان تاج اثر گذار است. این سنگ به عنوان تقویت کننده دیگر توپازها شناخته می‌شود و به لحاظ بهبود حالات روحی از جمله روشن ساختن نیت افراد بسیار مثمر ثمر می‌باشد.

رنگ زرد توپاز که به خدای خورشید مشهور است، سنگی محافظت کننده به شمار می رود و برای روده، کلیه و مثانه می‌تواند مفید واقع شود.

خواص سنگ توپاز در اعتقادات عصر باستان

در عصر باستان این سنگ را نماد اقتدار و وقار می‌دانستند. آنها همچنین معتقد بوندند که توپاز نشانه موفقیت و شادابی است.

در بالاتر اشاره کردیم که سنگ توپاز زرد به خدای خورشید مشهور است، چراکه مردم مصر باستان این سنگ را نماد خورشید می‌دانستند.

در روم باستان، مردم معتقد بودند که وجود سنگ توپاز باعث افزایش هوش و وفادری در صاحب سنگ می‌شود. رومیان از پودر این سنگ برای درمان زخم‌ها نیز استفاده می‌کردند.

در یونان باستان نیز اعتقاد داشتند که توپاز سحر و جادو را بصورت کامل از باطل می‌کند و شکی نیست که تمدن‌های گذشته در برخی موارد از تمدن‌های فعلی پیشتازتر و آگاه‌تر بوده‌اند.

این مطلب برای شما مفید بوده است؟

لطفا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد امتیازها:

هنوز امتیازی ثبت نشده، شما می‌توانید اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *