معرفی سنگ حدید (هماتیت)

سنگ حدید

حدید یا هماتیت به معنای خون می‌باشد که از واژه‌ی یونانی haima گرفته شده است. دلیل این نام گذاری خونی رنگ شدن مایعات خنک کننده زمان برش دادن این سنگ می‌باشد.

طیف رنگی سنگ حدید از خاکستری به قرمز است که نوع قرمزی آن از تیره یا روشن متغییر است. خالص ترین نوع هماتیت، گل اخرا نام دارد و در جزیره هرمز یافت می‌شود.

با توجه به سنگ نگاره‌های دیده شده در غارهای باستانی حدید به عنوان رنگدانه در نقاشی‌ها استفاده می‌شده است. استفاده از حدید به حدود 40 هزار سال پیش بر می‌گردد که مردم از خرد کردن و تبدیل به پودر از آن به عنوان رنگدانه و حتی در داد و ستد نیز استفاده می‌کردند.

 

دانه‌های کروی شکلی که از هماتیت بدست آمده‌اند مروارید سیاه نام دارند. نگین‌های صفحه دار آن را برلیان سیاه گویند

نگین هماتیت چندان باارزش نیست و تنها به خاطر ایجاد نقش‌ها و اشکالی در قالب سازی بر روی نگین ساخته می‌شود.

 

هماتیت مصنوعی فرم شکستگی موم مانند بی شکل دارد، خط ساییدگی سیاه و وزن مخصوص بسیار بالا( حدود7)

فولاد نیز مشابه این کانی است با وزن مخصوص خیلی بیشتر در حدود 7.7 . این ویژگی وجه تمایز خوبی برای آن است.

 

مشخصات سنگ حدید

این سنگ به رنگ سیاه، سیاه مایل به خاکستری، قهوه‌ای مایل به قرمز است.

رنگ خط ساییدگی آن قرمز خونی است.

سختی مو آن 5.5-6.5 است.

دارای وزن مخصوص 4.95-5.16 است.

کلیواژ ندارد.

مات است.

فرم شکستگی آن به صورت صدفی شکل، رشته‌ای، نوک تیز و نامنظم است.

پراکندگی نور، پدیده چندرنگی و پدیده فلورسنس ندارد.

فرمول شیمیایی هماتیت Fe2o3 می‌باشد که درصد آهن موجود در حدید 94.69 و 30.06 درصد آن اکسیژن می‌باشد.

هماتیت دارای ساختاری شش وجهی است.

بلورهای براق صفحه‌ای شکل هماتیت اسپکیولاریت (Specularite) به معنی آینه نام دارد. چون در گذشته پس از تراش و جلای توده‌های فشرده این کانی به عنوان آینه استفاده شده است.

کانی کاسیتریت به سبب تشابه رنگ با هماتیت ممکن است با آن اشتباه گرفته شود.

پیدایش سنگ حدید

حدود 2.5 میلیارد سال قبل که اقیانوس‌ها درصد آهن زیاد و اکسیژن کمی داشتند در اثر تابش نور خورشید و به دنبال آن فتوسنتز سیانوباکتری‌ها، اکسیژن آزاد تولید شد و با آهن ترکیب گشت بعد از گذشت چندین میلیون سال هماتیت تشکیل شد.

همچنین حدید در سنگ‌های رسوبی، آذرین و دگرگونی نیز تشکیل می‌شود. زمانیکه آب باعث نهشته شدن توده‌های سیلیسی در مجاورت نهشته‌های رسوبی می‌شوند، هماتیت غنی‌تر شده و میزان خلوص آهن آن افزایش می‌یابد.

خواص درمانی سنگ حدید

سنگ حدید باعث آرامش و ایجاد تمرکز می‌شود. از این سنگ به عنوان حرز استفاده می‌شود و در بازار بیشتر آن را با نقش بندی اذکار و ادعیه‌های مختلف می‌توان مشاهده کرد. همچنین از حدید به عنوان محافظت کننده در برابر بلاها، طلسم و جادو نیز استفاده شده و باعث دفع انرژی منفی می‌شود.

لازم است بدانید به لحاظ علمی مثل خیلی از سنگ‌های دیگر خواصی از حدید گزارش نشده است ولی با این حال برای این سنگ مواردی را ذکر می‌کنند از جمله اینکه برای تقویت قلب، پاک سازی خون و تنظیم گردش آن، ایجاد حس نشاط، کمک به درمان استرس و اضطراب، تسکین درد های عضلانی، کمک به درمان بی خوابی،غلبه بر وسواس و بهبود جذب اکسیژن مفید است.

سنگ حدید

تشخیص سنگ حدید اصل

این که هر سنگ حدیدی جذب آهنربا می‌شود باور نادرستی است که نسبت به این سنگ وجود دارد. حتی گاهی با پیروتیت یا مگنتیت اشتباه گرفته می‌شود.

همینطور این باور که هر چه قدر سنگ هماتیت مشکی‌تر و حالت ماتی بیشتری داشته باشد اصل هست هم اشتباه دیگری است که در باور عمومی نسبت به این سنگ وجود دارد، چرا که رنگ حدید می‌تواند خاکستری مایل به زرد و یا حتی زرد مسی باشد.

حدید در اسید کلریک حل می‌شود اما روش ساده ای که می‌توان به اصل بودن حدید پی برد این است که آن را بر قسمت پشتی یک ظرف چینی کشیده و در صورتی که اثری قرمز رنگ بر روی ظرف باقی ماند سنگ اصل است، البته باید توجه داشته باشید که ظرف چینی بدون لعاب باشد.

معادن حدید

خوشبختانه این سنگ در اکثر نقاط جهان دیده می‌شود. از جمله کشورهایی که دارای ذخایر بیشتری هستند و می‌توان به آن اشاره کرد: آمریکا، هند، چین، برزیل، اکراین، نروژ، سوئد، آلمان غربی،کمبرلند انگلستان، روسیه و آفریقای جنوبی هستند.

این مطلب برای شما مفید بوده است؟

لطفا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد امتیازها:

هنوز امتیازی ثبت نشده، شما می‌توانید اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *