معرفی سنگ عقیق قرمز

سنگ عقیق قرمز چیست

عقیق قرمز یکی از سنگ‌های قیمتی بسیار کاربردی است که معادن آن در خراسان یافت می‌شود و در این مقاله قصد داریم بصورت تخصصی به معرفی آن بپردازیم.

عقیق قرمز سنگی نیمه‌ شفاف دارای جلای واکسی است و ترکیب شیمیای این سنگ قیمتی Sio2 (سیلیسم دی اکسید) است . این سنگ قیمتی سختی موس 5/6 تا 7 دارد و وزن مخصوص آن 66/2 است.

شاید جالب باشد بدانید که بیشترین عقیق‌های قرمزی که در بازار وجود دارند، عقیق قرمز بهینه سازی شده هستند که این بهینه سازی بیشتر از راه حرارت‌دهی به وجود می آید؛ در نتیجه بیشتر تامین کنندگان و تولید کنندگانی که در زمینه عقیق کار می‌کنند دنبال عقیق‌های بی رنگ هستند چرا که می‌توانند سنگ را به رنگ‌های مختلف درآورند.

یکی از راه‌های تولید عقیق قرمز استفاده از حرارت دهی عقیق‌های زرد می‌باشد، به طوری که با دمای بین 150 تا 200 درجه می‌توان طیف‌های قرمز مختلفی را به وجود آورد. برای عقیق‌های بی رنگ از نیترات آهن استفاده می‌شود و با توجه به غلظت محلول طیف رنگ به وجود آمده می تواند متغییر باشد.

بهترین معادن عقیق قرمز در کجا واقع هستند؟

معادن زیادی در کشورهای ایران، برزیل، هند و اروگوئه وجود دارند که از آنها سنگ عقیق قرمز استخراج می شود. بهترین انواع عقیق قرمز از نظر رنگ و لعاب در هند یافت می‌شود؛ اما عقیق قرمزی که در روایات به همراه داشتن آن علی الخصوص در هنگام نماز توصیه شده است سنگ عقیق قرمزی است که در معادن یمن یافت می شود و به عقیق یمنی معروف است و ارزش بالایی دارد.

چه استفاده هایی از عقیق قرمز می شود؟

حکاکی بر روی این سنگ عقیق قرمز متداول بوده و امروزه نیز برای ساختن زیور آلات و اشیاء هنری از آن استفاده می‌شود. تراش مخصوص و رایج سنگ عقیق قرمز به شکل دامله است.

کاسه ها و ظروف ساخته شده از جنس سنگ عقیق قرمز در دوران امپراتوری روم شرقی یا بیزانس بسیار محبوب بودند و جمع آوری این کاسه ها در خانواده های ثروتمند اروپا در دوره رنسانس رواج داشته که امروزه در بسیاری از موزه ها نظیر لوور فرانسه این ظروف و یا کاسه های ساخته شده از عقیق قرمز بسیار مورد اهمیت قرار میگیرند و از آنها نگهداری میشود.

خواص درمانی سنگ عقیق قرمز

وقتی صحبت از خواص یک سنگ می‌شود گوهری که بیشترین خواص را می‌توان برای آن ذکر کرد سنگ عقیق است.

از اعصار گذشته، قبایل و ملل کهن دنیا، نگین عقیق قرمز را مقدس می دانسته اند و آن را از خود دور نمی ساخته اند، طبق باورشان سنگی بوده است که حرز و حامی انسان ها در مقابل بلایا و حوادث به ویژه در جنگ ها به شمار می آمده است.

سنگ عقیق قرمز ترس و خوف را دور می‌کند، دل را قوی می سازد، جانوران موذی و سمی را دور میکند. هر نوع خونریزی را بند آورده و به ویژه برای زنان، بسیار موثر می باشد.

این سنگ گرانبها دارای خواص بسیاری است، از جمله درمان استرس، اضطراب، دور کردن افکار و انرژی‌های منفی، تقویت احساس امنیت در فرد و ایجاد احساس محبت و عشق، ایجاد پایداری در سیستم عصبی به منظور کاهش طنش‌های عصبی و همینطور در مراسمات مذهبی و مراقبه و پیشرفت معنوی از آن استفاده ویژه می‌شود.

عقیق در قدرت بيان و سخنوری نیز تاثیر زیادی دارد. از عقیق می توان دربهبود بیماریهای پوستی، کمر درد و پا درد میتوان بهره‌مند شد، همچنین باعث بهبود کارکرد معده و تنظیم غدد بدن می‌شود. عقیق به درمان اختلالات پانکراس و بهبود گردش خون کمک می کند. عقیق قرمز یک سنگ متعادل کننده است و شکاف بین مغز و قلب را پر می کند.

خواص همراه نگهداشتن عقیق قرمز بر اساس روایات و احادیث

امام صادق (ع) درباره انگشتر عقیق فرمودند: هر که انگشتری از عقیق به دست کند پریشان نشود و مادامی که آن را با خود دارد اندوهی به او نمی‌ رسد.

در سخنی از امام باقر (ع) درباره انگشتر عقیق، آمده است عقیق سرخ، زرد و سفید هر سه کوه‌هایی هستند در بهشت و هر که انگشتری از عقیق بدست کند به جز خیر و خوبی و وسعت رزق نمی‌بیند.

درباره فواید انگشتر عقیق، امام رضا (ع) فرمودند: عقیق فقر و تنگدستی و درویشی را برطرف می‌کند و در حدیث دیگری امام می فرمایند هر که قرعه به انگشتر عقیق بزند بهره او تمام‌تر بیرون می‌آید.

امام صادق (ع) درباره فضیلت انگشتر عقیق فرمودند: که انگشتر عقیق در دست کنید که مبارک است و هر که انگشتر عقیق داشته باشد امید است که عاقبتش خیر باشد.

درباره فضیلت و خواص انگشتر عقیق، حضرت محمد (ص) فرمودند: هر که انگشتر عقیق در دست داشته باشد حاجتش برآورده می‌شود و در حدیث نبوی دیگر منقول است که شخصی نزد رسول اکرم ( ص) آمد و شکایت کرد که دزد در راه به من رسید و اموال مرا برد، سپس حضرت فرمودند که چرا انگشتر عقیق در دست نداشتی که آن، از هر بدی نگاه می‌دارد آدمی را.

روزی جبرئیل بر پیامبر اکرم(ص) نازل شد و گفت: یا رسول الله، پروردگارم بر تو درود می‌فرستد و می‌فرماید انگشترت را در دست راست کن و نگین آن را هم عقیق قرار بده و به پسر عمویت علی نیز بگو انگشترش را در دست راست کند و نگین آن را عقیق قرار دهد.

پیامبر پیام جبرئیل را به امیر مومنان علی (ع) رسانیدند. حضرت علی(ع) عرضه داشتند: یا رسول الله عقیق چیست؟، رسول خدا (ص) فرمود: عقیق کوهی در کشور یمن است.

سلمان فارسی روایت می کند که روزی پیامبر اکرم (ص) به امیر مومنان (ع) فرمود: یا علی، انگشتر را در دست راست کن تا از دسته مقربان الهی باشی.

حضرت عرضه داشت: یا رسول الله ، مقربان درگاه الهی چه کسانی هستند؟

پیامبر (ص) فرمود: «آن ها جبرئیل و میکائیل‌اند»

باز حضرت پرسیدند: «چه انگشتری در دست کنم»

پیامبر (ص) فرمود: «عقیق قرمز ، پس همانا سنگ عقیق اول کوهی است که اقرار کرد به وحدانیت خدا و به پیامبری من و به وصایت تو یا علی و امامت فرزندان بعد از تو و به بودن بهشت برای محبان تو و شیعیان فرزندانت.»

این مطلب برای شما مفید بوده است؟

لطفا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد امتیازها:

هنوز امتیازی ثبت نشده، شما می‌توانید اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *