سنگ کارنلین

سنگ کارنلین

معرفی سنگ کارنلین

کارنلین(carnelian) از کلمه یونانی “Carneus” به معنای رنگ گوشت یا پوست گرفته شده است و گوهری به رنگ نارنجی متمایل به زرد تا نارنجی و از قرمز تیره تا قرمز متمایل به قهوه ای می‌باشد. این سنگ در گروه کریپتوکریستالی کوارتز قرار میگیرد از دیگر اعضای این خانواده می توان به عقیق، یشم و عقیق سلیمانی اشاره کرد. این گوهر یکی از قدیمیترین سنگ های نیمه قیمتی می باشد که طبق شواهد به دست آمده از عصر نوسنگی از آن استفاده می‌شده است.

کارنلین در طلسم و جادو رواج زیادی داشته است همینطور تمدن های کهن بر این عقیده بودند که این گوهر افراد ناتوان در سخن گفتن را به سخنورانی فصیح تبدیل می‌کند.

در دوره مصر باستان این گوهر را غروب خورشید می نامیدند و کارنلین را به همراه مردگان دفن می‌کردند تا از اتفاقات بعد از مرگ ایمن باشند همچنین مصریان از کارنلین در جنگ‌های خود استفاده می کرده‌اند چرا که اعتقاد بر این بوده همراه داشتن این گوهر می تواند بر غلبه به دشمنان کمک کند. رومیان باستان نیز از این سنگ به عنوان گوهر آورنده خوشبختی، خوش شانسی و حفاظت کننده در برابر اتفاقات ناگوار استفاده می کرده اند.

مشخصات سنگ کارنلین

ترکیب شیمیایی آن SiO2 دی اکسید سیلیکون می‌باشد و دارای شکستگی از نوع صدفی، تراشه وار و ناهم وار است.ساختار بلوری آن کیپتوکریستالی – ماکروکریستالی متراکم می‌باشد. این گوهر کلیواژ ندارد و به صورت تراشفاف تا مات دیده می شود. همچنین دارای جلای روغنی با سختی موس 6 – 7 با وزن مخصوص 2.59 – 2.61 است. شاخصه‌ی انکساری آن 1.530 تا 1.540 می‌باشد. کارنلین دارای رنگ خاکه سفید و سیستم کریستالی تریگونال است. رنگ آن از نارنجی کم رنگ تا تیره است و این رنگ به علت وجود ترکیب اکسید آهن به وجود می‌آید.

میزان تراکم آن 2.60 تا 2.64 و دارای درخشندگی مومی تا کدر است.

سنگ اوپال آتشی،کهربا و لعل گاهی با کارنلین اشتباه گرفته می شوند اما به دلیل سختی بیشتر کارنلین می توان به راحتی این موضوع را تشخیص داد.

منابع گوهر کارنلین در جهان

این گوهر در بسیاری از مناطق جهان از جمله برزیل، هند، آلمان، ماداگاسکار، روسیه، آمریکا و اروگوئه یافت می شود. بیشتر سنگ هایی که از این نوع در بازار هستند از هند و آمریکا استخراج می‌شوند.

سنگ کارنلین

بهسازی سنگ کارنلین

این گوهر از طریق گرمادهی بهسازی می شود. بیشتر کارنلین های موجود در بازار عقیق های رنگ شده یا گرمادیده می باشند. کارنلین اصل در برابر نور الگوی ابری شکل دارد ولی عقیق رنگ شده الگوی راه راه دارد.

خواص درمانی جواهر کارنلین

1- طبق باور‌های کهن همراه داشتن این سنگ خوش شانسی می‌آورد.

2- در افزایش نشاط و دور کردن انرژی های منفی اثر گذار است و دور کننده فقر و آورنده ثروت است.

3- از این سنگ به عنوان کاهنده درد زایمان، درد های شکمی و درمان مشکلات گوارشی استفاده می شود.

4- این گوهر را متعادل کننده تمامی چاکراها دانسته‌‌اند به خصوص بر چاکرای سوم یعنی ناف تاثیر زیادی دارد.

5- کارنلین در بهبود عملکرد کلیه و کاهش درد‌های رماتیسمی موثر است.

6- تقویت کننده کلیه، کبد و کیسه صفرا می‌باشد.

7- لثه را استحکام می بخشد و پوست را جوان می‌کند.

نگهداری و مراقبت از سنگ جواهری کارنلین

به دلیل سختی و دوام بالای آن همچنین قیمت مقرون به صرفه و رنگ های زیبا کارنلین را به سنگی مورد علاقه در میان جواهر سازان و خریداران تبدیل کرده است. این گوهر با وجود مقاومتی که دارد باید یکسری اقدامات در جهت آسیب نرساندن به آن را انجام داد از جمله اینکه در کنار جواهراتی با میزان سختی بیشتر مانند یاقوت، الماس یا توپاز قرار نگیرد زیرا به راحتی بر سطح آن خراش ایجاد می‌شود.

این سنگ نباید در تماس با مواد شیمیایی قرار گیرد همینطور باید از قرار گرفتن در معرض گرمای شدید اجتناب شود. کارنلین را می‌توان با مقداری صابون و آب گرم تمیز کرد ولی باید توجه داشت با پارچه ای نرم آثار صابون کاملا پاک شود.

این مطلب برای شما مفید بوده است؟

لطفا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد امتیازها:

هنوز امتیازی ثبت نشده، شما می‌توانید اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.