سنگ مروارید

سنگ مروارید

معرفی سنگ مروارید

برخلاف گوهر‌هایی نظیر الماس، زمرد و یاقوت که از معادن استخراج می شوند و برای چشم نوازی و زیبا به نظر رسیدن نیاز به تراش دارند گوهری در عمق دریا‌ها وجود دارد که بدون نیاز به تراش و صیقل از زیبایی بی نظیر و غیر قابل وصفی برخوردار است نام این گوهر مروارید است. در باور های افسانه ای گذشتگان سنگ مروارید از اشک فرشتگان ساخته شده است. داستان های زیادی از این گوهر با ارزش ذکر شده و با جانوران افسانه ای دریا همیشه گره خورده است. سنگ مروارید گوهری سخت می باشد که در میان نرم تنان به وجود می آید و باعث به وجود آمدن تناقضی به این زیبایی شده است.

دلیل بوجود آمدن سنگ مروارید درون صدف

اگر جسم خارجی مانند دانه شن،جانور کوچک و یا هر ماده خارجی دیگری وارد صدف شود این موجود به منظور دفاع از خود ماده ای به نام ناکر(Nacre) ترشح می کند که به تدریج این ماده سخت می شود و مروارید شکل می گیرد. ناکر از کربنات کلسیم (Aragonite) و کونچیولین (Conchiolin) که ماده آلی می باشد تشکیل شده است.

وجود همین پدیده باعث شده افراد زیادی از این طریق به تولید مروارید روی آورند که به اصطلاح به آن ها مروارید پرورشی می گویند. در این روش پس از صید صدف افراد ماهری یک ذره خارجی مانند دانه شن را وارد صدف می کنند و پس از مدتی مروارید شکل میگیرد.

در این روش هر فرد می تواند روزانه بین 200 تا 1000 صدف را برای این کار آماده کند. لازم است بدانید از حدود 8 هزار گونه مختلف مروارید فقط تعداد 20 گونه را می‌توان به صورت مروارید پرورشی تولید کرد. ایرانیان در پرورش مروارید پیش گام هستند و در زمان اشکانیان حدود 200 سال قبل از میلاد مسیح از این روش استفاده می کرده‌اند.

انواع مروارید های پرورشی

مروارید های پرورشی به دو گروه آب شور و آب شیرین تقسیم می‌شوند. مروارید های پرورشی آب شور در اقیانوس ها تشکیل می شوند و به سه دسته Akoya که قطر 2 تا 11 میلیمتر دارند، تاهیتی که قظر 8 تا 14 میلیمتر را دارا هستند و دریای جنوب که قطر 2 تا 18 میلیمتر را دارا هستند. مروارید های آب شیرین در رودخانه ها و مرداب تشکیل می شوند. مروارید های آب شیرین به سه دسته چین، ژاپن و آمریکا تقسیم می شوند.

تشخیص سنگ مروارید اصل

با ایجاد خراش بر روی مروارید اصل پودر آن بدست می‌آید و در صورت سایش دو مروارید اصل این پودر نیز تولید میشود ولی در انواع مصنوعی آن این ویژگی وجود ندارد. یکی از مواردی که به تشخیص اصالت این سنگ کمک می کند وزن مخصوص آن است در مروارید اصل این وزن کمتر از 2.73 است در حالی که نوع پرورشی آن بیشتر از این مقدار است.

این گوهر به ندرت به صورت کاملا گرد و بی نقص پیدا می شود و با ضربه زدن انگشتان بر سطح مروارید و یا تکان دادن آن صدایی نرم بوجود می آید که در گونه های مصنوعی این صدا بسیار ضعیف است. سنگ مروارید همیشه حس سردی را به بدن منتقل می کند که نوع مصنوعی این قابلیت را ندارد. مروارید بر اساس اندازه،کیفیت سطحی،ضخامت Nacre، درخشندگی،شکل و رنگ ارزش گذاری می شود.

خواص سنگ مروارید

1- باعث آیجاد آرامش و دستیابی به انرژی های ماورایی می‌شود این سنگ دروازه ورود به ملکوت و عالم های دیگر است. 2- مروارید باعث سرزندگی و رهایندگی از غم، استرس، اضطراب می‌شود. 3- این گوهر در تنظیم غدد و درمان اختلالات گوارشی تاثیر گذار است. 4- افرادی که دچار کمبود کلسیوم هستند می توانند از این گوهر استفاده کنند. 5- در بهبود حساسیت های پوستی موثر است. 6- باعث افزایش سوی چشم می شود.

این مطلب برای شما مفید بوده است؟

لطفا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد امتیازها:

هنوز امتیازی ثبت نشده، شما می‌توانید اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.