سنگ زمرد

سنگ زمرد

معرفی سنگ زمرد

زمرد از کلمه فرانسوی esmeralde گرفته شده که ریشه یونانی کلمه smaragdos می‌باشد و به معنای سنگ سبز است. این گوهر گرانبها جزو یکی از چهر سنگ گران قیمت جهان محسوب می‌شود. سه گوهر دیگر با ارزش شامل الماس،یاقوت ولعل می شوند.

زمرد از خانواده بریل می باشد دیگر اعضای این خانواده شامل آکوامارین، هیلدرو، مرگانیت، بیگسیت و گوشتیت است که زمرد در این خانواده از شهرت بالاتری برخوردار است. این گوهر با ارزش دارای پیشینه چند هزار ساله است به طوری که در حدود چهار هزار سال پیش از ملاد مسیح در داد و سند میان بابلیان استفاده می شده است.

اقوام آزتک و اینکا که از قبایل واقع در آمریکای جنوبی بوده اند این سنگ را می پرستش می کیرده اند. در فرهنگ‌های میان ایران ویونان باستان زمرد جایگاه ویژه ای داشته است. سنگ زمرد به علت رنگ سبزی که دارد در تمامی ادیان از احترام بالایی برخوردار است زیرا رنگ سبز والاترین رنگ مذهبی بشمار می‌‌رود.

اولین زمرد‌های استخراج شده به دست مصریان صورت گرفته به طوری که طبق اشیایی پیدا شده قدمت آن به 1300 سال قبل از میلاد بر می گردد.

مشخصات سنگ زمرد

فرمول شیمیاای زمرد 6(Be3Al2(SiO3 می باشد. سختی آن بین 7.5 – 8 در مقیاس موس است. این سنگ جلای شیشه ای دارد و ضریب شکست نور 1.565 – 1.602 با شکستگی دوگانه 0.006 است. وزن مخصوص آن 2.78 – 2.67 و دارای سیستم کریستالی هگزانول است.

این سنگ دارای رخی با شکستگی صدفی و با رنگ خاکه سفید است. طیف رنگی زمرد سبز و سبز مایل به زرد و آبی می‌باشد دلیل رنگ سبز زمرد به خاطر وجود عناصر وانادیوم و کرومیوم می باشد. زمرد را در شیارها، رگه، در میان شکاف ها و نهشته های آبرفتی می توان جستجو کرد.

معادن سنگ زمرد در ایران وجهان

سنگ زمرد در منطقه اسفند قه واقه دراستان کرمان یافت می شود ولی متاسفانه بدلیل عدم مدیریت صحیح و آگاهی نسبت به پتانسیل بالای این سنگ در امر تجارت و برند سازی به خارج از کشور به صورت خام صادر می شود.

با کیفیت ترین نوع این گوهر گرانبها در کلمبیا و پنج شیر افغانستان بدست می‌آید به طوری که در کلمبیا تا کنون 150 معدن شناسایی شده است که مهم ترین معدن، کاسکیوز نام دارد. همچنین در کشور هایی مانند آفریقای جنوبی،ماداگاسکار،زامبیا، هند، پاکستان، مصر، آمریکا، زیمباپه، تانزانیا استخراج می شود.

نحوه ارزش گذاری سنگ زمرد

هر چه زمرد رنگ سبز تیره تری داشته باشد ارزش آن بیشتر می شود. این گوهر دارای ساختاری شککنده است و در بیشتر اوقات دارای ترک می باشد در نتیجه داشتن شفافیت یکی از پارامتر های اصلی در تعیین قیمت گذاری آن می باشد. اغلب گونه های یافت شده حالت دندریتی(درختی) دارد و از شفافیت قابل قبولی برخوردار نیستند به همین علت گونه های بی‌عیب آن از قیمت بالایی برخوردار می باشند.

وزن در تعیین ارزش گذاری زمرد یکی از فاکتور های اصلی محسوب می شود چرا که در قیراط بالای 50 هم قیمت الماس در نظر گرفته می شود همچنین در این قیراط بالا از درخشندگی بالاتری نیز برخوردار است.

تشخیص زمرد اصل

با قرار دادن سنگ های مصنوعی در برابر امواح با طول موج بالا به علت وجود ماده به کار رفته در آن فلورسانت قرمز ماتی را از خود منعکس می کند ولی در مورد نمونه های طبیعی با عبور یا انعکاس امواج فرابنفش همچین بازتابی مشاهده نخواهد شد. در انواع مصنوعی زمرد با عبور اشعه فرابنفش شفافیت سنگ بیشتر می شود که راه دیگری برای پی بردن به تقلبی بودن آن است.

خواص درمانی زمرد

1- این گوهر به چاکرای چهارم یعنی قلب اثر گذار می‌باشد به زوری که برای تقویت قلب و دستگاه گردش خون توصیه میشود.

2- استفاده از زمرد برای جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری صرع بسیار توصیه شده است.

3- زمرد باعث افزایش نشاط و شادی می شود همینطور زادینده غم و انرژی های منفی است و بر حس عشق و محبت را چندین برابر می کند. این سنگ به ارتباط دهنده عاشق و معشوق شهرت دارد.

4- بر رونق بخشیدن به کسب و کار و افزایش ثروت تاثیر گذار است.

5- در بهبود دستگاه گوارش و تقویت معده و محاری کیسه صفرا موثر است.

6- ذهن را از تشویش پاک می سازد و بر تمرکز می‌افزاید.

نحوه نگهداری از سنگ زمرد:

با وجود سختی بالای این گوهر باید در نگهداری آن توجه ویژه ای داشت. زمرد در برابر فشار حساس است و در برابر مواد شیمیایی خانگی هم آسیب پدیر می باشد. از استفاده بخارشو و شوینده های صوتی باید اجتناب کرد و برای تمییز کردن آن با کمی آب و صابون می توان این کار را انجام داد. زمرد باید از قرار گرفتن در کنار سنگی مانند الماس یا مشابه آن که سختی بیشتری نسبت به زمرد دارند اجتناب شود چرا که بر سطح زمرد خراش ایجاد می‌کنند.

این مطلب برای شما مفید بوده است؟

لطفا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد امتیازها:

هنوز امتیازی ثبت نشده، شما می‌توانید اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.