معرفی سنگ زبرجد یا گوهر خورشید

سنگ زبرجد

معرفی و تاریخچه سنگ زبرجد

سنگ زبرجد یکی از قدیمی‌ترین سنگ‌های قیمتی شناخته شده در جهان است و تاریخچه‌ای چند هزار ساله دارد، به گونه‌ای که گفته می‌شود به 1500 سال قبل از میلاد مسیح بر می‌گردد.

سنگ زبرجد با جنگ‌های صلیبی به اروپا برای تزئین کلیسا ها راه پیدا کرد. این گوهر با ارزش گاهی با زمرد نیز اشتباه گرفته می‌شود.

پیشینه و خاستگاه این سنگ به مصر باستان بر می‌گردد و اولین بار در جزیره‌ای در دریای سرخ، نزدیک به مصر کشف شد.

زبرجد بیشتر در گوشته زمین وجود دارد و گاهی عمق آن به 50 مایل می‌رسد و یکی از کمیاب‌ترین انواع جواهر است که به صورت تک رنگ می‌باشد.

این سنگ را به گوهر خورشید نام گذاری کرده‌اند، چرا که در هنگام قرار گرفتن مقابل نور خورشید کم رنگ می‌شود و گویی نور خورشید را جذب می‌کند.

زبرجد مانند یاقوت سرخ در جواهرات پادشاهان و درباریان استفاده می‌شده است، به دلیل این که معتقد بوده‌اند زبرجد خرد، عدالت و کنترل امور را برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد.

با کیفیت‌ترین نوع زبرجد در موگوک برمه و کشور پاکستان یافت می‌شود که رنگ سبز تیره آن با ارزش‌ترین و محبوب‌ترینِ آن است.

مشخصات زبرجد

فرمول شیمیایی این سنگ (2SiO4(Mg, Fe سیلیکات آهن مگنزیم می‌باشد. این سنگ انکسار دوگانه قوی دارد که آن را بسیار جلوه داده و چشم نواز کرده است. شکل بلوری آن به صورت شیارهای عمودی، راست لوزی و منشور فشرده است.

رنگ آن طیفی از سبز می‌باشد و شدت رنگ به میزان آهن در ترکیب آن وابسته است. سختی زبرجد بین 6.5 تا 7 در مقیاس موس می‌باشد. چگالی این سنگ بین 3.28 تا 3.48 و دارای شاخص انکسار 1.650 تا 1.703 است.

زبرجد سنگی شفاف با درخشندگی شیشه‌ای می‌باشد.

این سنگ در مریخ و ماه هم وجود دارد، همینطور به همراه بعضی از شهاب سنگ‌ها زبرجد دیده شده است.

بهترین نوع این گوهر دارای آهن کمتر از 15٪ می‌باشد که دارای کمی نیکل و کرومیوم است.

خواص سنگ زبرجد

تاکنون منابع علمی سنگ درمانی را تایید نکرده‌اند و برای درمان هر بیماری باید به پزشک متخصص مراجعه کرد ولی خواصی که برای زبرجد ذکر شده را در ادامه معرفی می‌کنیم.

این سنگ در بهبود بیماری‌های قلبی موثر است، چرا که به چاکرای چهارم اثرگذار است.

زبرجد برای درمان افسردگی و رهایی از غم به شدت توصیه شده است.

همراه داشتن این سنگ در افزایش ثروت می‌تواند موثر باشد. همچنین اقبال صاحب خود را بلند می‌کند.

زبرجد در گردش خون موثر است و سردردهای میگرنی را کاهش می‌دهد. این گوهر در بهبود ناراحتی‌های پوستی می‌تواند کمک کننده باشد و سوی چشم را قوت می‌بخشد.

برای از بین بردن جوش صورت می‌توان گوهر را بر روی پوست خود قرار داد.

نحوه نگهداری از زبرجد

از آن جایی که این سنگ سختی زیادی ندارد، بهتر است در جعبه جواهرات مخصوص به خود نگهداری شود. زبرجد از گرما و سرمای زیاد باید مصون باشد و تغییرات دمایی لحظه‌ای نباید به آن وارد شود، در نتیجه از به همراه داشتن آن به خصوص در استخر جلوگیری شود.

زبرجد به راحتی با کمی آب ولرم و صابون تمیز می‌شود و با پارچه‌ای نرم می‌توان آن راخشک کرد.

تشخیص سنگ زبرجد اصل

برای تشخیص این سنگ بهتر است از گوهر شناسان و افراد خبره‌ای که در این زمینه هستند کمک گرفت تا از اصل بودن آن اطمینان حاصل کرد.

یکی از روش‌های تعیین اصل بودن زبرجد گرفتن آن در مقابل نور خورشید و نور مصنوعی است، اگر در هر دو حالت تغییر رنگی اتفاقی رخ نداد سنگ اصل است. روش دیگر وجود رگه‌هایی به رنگ‌های قهوه‌ای یا زرد درون آن و به همراه کمی شکستگی درونی می‌باشد.

این مطلب برای شما مفید بوده است؟

لطفا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد امتیازها:

هنوز امتیازی ثبت نشده، شما می‌توانید اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *